Chciałbym coś niecoś napisać o przemocy. Żeby być modnym i wpisującym się w ogólny nurt powinienem napisać, że przemoc jest straszna zła okropna i w ogóle powinna zostać zakazana pod karą... no właśnie jaka powinna być to kara? Wiadomo, że nie fizyczna bo ona znów wywoła przemoc, więc może pod karą ostrej reprymendy czy jakieś nagany, tak to wydaje się wystarczająco bez stresowe.
W erze psychologi i wszechobecnych samozwańczych pedagogów przemoc została uznana za coś złego, okropnego i wypaczającego, a przecież jest w naszej naturze od zawsze. Mniej radykalni oburzają się o burdy na stadionach, wojny i dresów na ulicach. Dla tych bardziej radykalnych przemoc dominuje też w mediach, grach i sporcie. W końcu boks to dwóch facetów lejących się po pyskach. Patrząc natomiast na historie widzimy, że przemoc jest w nas zakorzeniona. Nie mówię, że to dobrze i że jest to prawidłowa postawa. Jednak zauważmy, że naturalnym była przemoc jako walka o przetrwanie. „My zabić mamut i zjeść i wszyscy (poza mamut) być szczęśliwi.” Naturalnym wydaje się też to iż władcą bywał często najsilniejszy czy ten który miał największą siłę zbrojną za sobą, Raz, że mógł po tą władzę sięgnąć dwa, że był w stanie najlepiej zapewnić bezpieczeństwo.
Dalej walki gladiatorów, publiczne egzekucje, rozwiązywanie waśni przy pomocy zemsty rodowej, ba nawet walki kogutów. Wszędzie przemoc. Jeszcze więcej dwóch zakochanych w jednej kobiecie, co robią? Pojedynek! Nie rozmawiają racjonalnie, nie rzucają monetą, ale walczą.
Mimo wszystko jednak mimo panującej przemocy i społecznego na nią przyzwolenia historia daje nam przykłady genialnych i wrażliwych ludzi. Jan Potocki, Sokrates i Byron byli żołnierzami przez pewien czas swojego życia. Nie możemy więc powiedzieć, że przemoc zabija filozofie czy poezje.
Nie mówię oczywiście, że tłuczenie się po mordach dla czystej rozrywki jest dobre i sensowne. Jednak może czasem odrobina przemocy jest jak najbardziej wskazana? Może czasem przyda się ktoś kto dresa kradnącego dzieciakom telefony walnie tak raz a porządnie w łeb ze słowami „A ty cwaniaczku co robisz?”. Czasem słowa poparte takim argumentem niosą w sobie całkiem silne przesłanie. W człowieku ciągle przecież ciągle jest coś ze zwierzęcia stadnego. Coś co sprawia, że podąża za stadem, a w stadzie panuje prawo silniejszego.
Inna ale także związana z przemocą rzecz to gry komputerowe i telewizja. Według wielu główne przyczyny przemocy. Tutaj jak w każdej dziedzinie nie można wpadać w skrajności. Patrząc na odsetek ludzi grających w gry i oglądających filmy akcji to co drugi powinien biegać z karabinem po mieście. Problemem są te sporadyczne przypadki kiedy dzieciak idzie z karabinem na lekcje. Problemem nie jest tu świat wirtualny, a psychika. Problemem są rodzice, którzy nie widzą, że z ich dzieckiem dzieje się coś złego. Ostatni taki przypadek był o ile pamiętam dobrze gdzieś w Niemczech. Wielu krzyczało wtedy znów o szkodliwości gier i filmów, ale nikt nie zwrócił uwagi na fakt, że dzieciak mógł po prostu wejść do pokoju ojca wybrać sobie jeden z wielu karabinów, załadować, odbezpieczyć i zacząć strzelać.
Nie strzela się bez powodu, a raczej są to nieliczne przypadki, gdy ktoś po prostu strzela do ludzi bo lubi. Zwykle problemy są widoczne znaczenie wcześniej. Rzuciła dziewczyna, gnębią w szkole czy nie zdało się egzaminów. Motywem może być też zemsta, bo ona w końcu zawsze była silnym motywatorem. Jednak żaden normalny człowiek sam z siebie bez powodu nie zacznie strzelać do innych bo tak robi postać na ekranie komputera czy telewizora. Nawet jeśli mowa o słabo jeszcze ukształtowanym umyśle dziecka.
Kolejną związaną z przemocą sprawą jest kara śmierci. Nie ma ona wpływu na przestępczość, trzeba powiedzieć to jasno, że kara śmierci nie zmniejsza przestępczości. Jednak brak kary śmierci jest kosztowny. Serwis money.pl podaje, że miesięczne utrzymanie więźnia kosztuje około 1700zł, łatwo więc policzyć, że utrzymanie kogoś skazanego na 25 lat kosztuje państwo, czyli także nas podatników około pół miliona! Warto wspomnieć, że liczbę więźniów w Polsce szacuje się na 83 tysiące. Jak chcecie to liczcie sobie sami ile to kosztuje...
Nie wiem jak większość podatników, ale mnie osobiście denerwuje fakt, że ktoś kto zamordował parę osób albo dopiero co mnie okradł siedzi sobie, ma 3 posiłki dziennie, spacer i telewizor, no i książki. Może warto by ich no nie wiem... zapędzić do roboty. Nie mówię o obozach koncentracyjnych. Ale może by tak uzależnić możliwość oglądania tv od pracy. Niech nie wiem strugają figurki z drewna, skręcają długopisy, garnki lepią czy coś. Nie stanowi chyba problemu wymyślenie pracy, którą można wykonywać w więzieniu. Za zarobione pieniądze niech się zwraca chodź część kosztów utrzymania. To ma być kara a nie wakacje.
Nie bądźmy zbyt zawzięci w naszym humanitaryzmie i walce ze złem. Bo dojdziemy do granic absurdu gdzie kara będzie niewiele gorsza od nagrody. Bo w końcu nie godzi się gnębić karą, wszak to nieludzkie.
Pan M
4 komentarze:
To chyba pierwszy tekst "Sokoła" z którym jestem zmuszony w większości się zgodzić. W obecnym stopniu rozwoju społeczeństwa przemoc jest jednym ze środków gwarantujących pewną jego stabilność. Mam tu na myśli niektóre organy państwowe, które są uprawnione do korzystania z przemocy w sytuacjach takich jak np.aresztowania czy eksmisje.(o czym autora pewnie nie muszę pouczać)Odnoszę jednak wrażenie, że autor próbuje postulować tu pewne prawo do korzystania z przemocy przez osoby prywatne. W tym jednak względzie rodzi się moje pytanie w jaki sposób i kogo można takim prawem obdarzyć?
Nie mówię, o prawnej regulacji używania przemocy przez osoby prywatne. Jednak zauważyć należy, że często mimo negatywnego odbioru moralnego przynosi to odpowiedni skutek.
1. Przeczytaj "Żołnierzy kosmosu". Jest fabularne przedstawienie ideologi nowego, lepszego systemu politycznego. Na prawdę ma mało wspólnego z filmem.
2. Ludzie boją się tego czego nie znają. Stare chińskie przysłowie mówi "Gdy zepsuł ci się komputer i nie wiesz co zrobić poproś o pomoc swoje 5 letnie dziecko". Mam wrażenie ,że właśnie to jest powodem dla którego starsi ludzie tak chętnie zrzucają winę na gry i komputer. Czytałem o przypadku gdzie dziewczynka dźgnęła brata nożem , bo ten nie chciał jej oddać PSP. Wszyscy krzyczeli nad szkodliwością konsol a nikt nie wspomniał ,że policja wielokrotnie była wzywana do tego domu. Dziennikarze zgodnie pomijali fakt ,że opieka społeczna wyznaczyła tej rodzinie kuratora. W końcu dziewczynka musiała się gdzieś nauczyć ,że dźgnięcie nożem jest sposobem na rozwiązanie problemów.
3. gdy denerwuje cię 1 700 zł jako koszt utrzymania więźnia pomyśl sobie o poprawczakach. W jednym z poprawczaków w Polsce na 16 "skazanych" przypada ponad 70 pracowników. Każdy z chłopców ma osobne zajęcia WF-u. Na jednego ucznia na WF-ie przypada dwóch ochroniarzy oraz jeden nauczyciel WF-u. Chcesz wiedzieć jaki jest koszt utrzymania wielokrotnych morderców ? Kilkadziesiąt tysięcy na prawdę będzie niską kwotą. W ramach tego mają telewizje, sport i wiele innych atrakcji , które mają sprawić że życie będzie piękne i dokona się cudowna resocjalizacja. Wielokrotni mordercy wyjdą z poprawczaka bez wzmianki ,że w nim siedzieli. Ktoś ich przyjmie ,ktoś znowu umrze itd.
Akurat mój drogi Watsonie, wielokrotni mordercy nie wychodzą z poprawczaka. To nie jest tak, zę jak nie masz odpowiedniego wieku, a zabijesz ileś tam osób, to cię będą w poprawczaku trzymać, w takich wypadkach sąd może zezwolić na sądzenie wedle ustawy karnej tak jak osobę dorosłą i właśnie się tak robi, poza tym przestępstwo zabójstwa się nie przedawnia tak szybko, więc można go sądzić nawet po tym jak już wyjdzie z poprawczaka, który de facto zostanie tylko środkiem zapobiegawczym( coś jak aresztowanie tymczasowe)
Prześlij komentarz